کاراکترهای کنترلی

کاراکترهای کنترلی

در عالم هستى برخى از موجودات غیرمحسوس‏اند و با حواس طبیعى قابل درک نیستند اما تأثیرگذاری آن‌ها بر زندگی و محیط پیرامون قابل انکار نیست مانند اجنه. در فایل‌های ورد نیز برخی از کاراکترها وجود دارند که گرچه به طور معمول قابل مشاهده نیستند؛ اما تأثیر بسزایی در قالب‌بندی و چارچوب فایل‌های متنی دارند. مانند Paragraph mark، tab character، section character و… که کاراکترهای کنترلی هستند و به طور پیش فرض، به صورت پنهان در متن قرار می‌گیرند.
اما گاهی اوقات، لازم است که بر روی این کاراکترهای پنهانی، تسلط داشته و آن‌ها را حذف یا اضافه کنیم و به طور کلی آن‌ها را ویرایش کنیم.. برای آشکار شدن این کاراکترهای کنترلی پنهان، کافی است از منوی Home، گزینه‌ی hidden symbol را انتخاب کنیم. مشاهده می‌شود که تمام این کاراکترهای پنهان، آشکار می‌شوند.
اما اگر فایل متنی ما، یک فایل حجیم مثل یک پایان‌نامه یا یک کتاب باشد با انبوهی از این کاراکترهای پنهان مواجه هستیم و برای تسلط و اعمال تنظیمات دلخواه بر روی آن‌ها، لازم است بتوانیم در میان متن، به دنبال آن‌ها بگردیم و جستجو کنیم. خوشبختانه نرم‌افزار word ابزاری در اختیار ما قرار داده است که به راحتی می‌توانیم در میان انبوهی از این hidden character ها، دنبال کاراکتر کنترلی موردنظر خود بگردیم. برای این منظور کافی است پس از فراخوانی پنجره‌ی جستجو (ctrl+F)، با انتخاب گزینه more، پنجره‌ی Find را گسترش دهیم تا امکانات جستجوی بیشتری در اختیار ما قرار گیرد. سپس در پنجره‌ی Find، فلش رو به پایین گزینه Special را می‌زنیم و از میان گزینه‌های موجود، کاراکتر کنترلی موردنظر خود نظیر Paragraph mark، Section Character و… را انتخاب می‌کنیم. به این ترتیب تمامی این کاراکترهای کنترلی قابل جستجو و حتی جایگذاری (Replace) نیز می‌باشد. و در خاتمه با انتخاب گزینه‌ی Find in و تعیین محدوده‌ی جستجو، تمامی کاراکترهای کنترلی موردنظرمان در متن، نمایان می‌شود.

کاراکترهای کنترلی

دیدگاهتان را بنویسید