درج متن تصادفی در MS Word

درج متن تصادفی در MS Word

درج متن تصادفی در MS Word

وقتی که در حال ایجاد یک صفحه‌ی وب هستیم؛ یا زمانی که می‌خواهیم کتاب یا مقاله‌ای را منتشر کنیم؛ زمانی که می‌خواهیم، یا حتی هنگامی که قصد داریم یک متن زیبا را طراحی کنیم؛ باید مطمئن شویم که حاصل کار، دقیقاً همان طراحی و قالب‌بندی موردنظر ما را دارا می‌باشد؛ فارغ از محتوی متن ایجاد شده. زیبایی‌های بصری متن ایجاد، قطعاً قسمت عمده‌ای از تأثیرگذاری و انتقال پیام موردنظر به مخاطب ما را دارد. که شامل فونت، سایز، رنگ، جلوه‌های ویژه و دیگر عناصر قالب‌بندی متن می‌باشد. برای اینکه مطمئن شویم طراحی و قالب‌بندی ما، دقیقاً همان چیزی است که موردنظر ما بوده و یا حتی برای اصلاح نواقص آن، می‌توانیم این قالب‌بندی و طراحی خود را بر روی یک متن اعمال کنیم تا نتیجه کار نمایان شود. پس نیازمند متنی هستیم که فارغ از محتوی آن، همه‌ی این طراحی‌ها و قالب‌بندی‌های خود را روی آن اعمال کنیم. برای این کار، می‌توان از صفحات وب، pdfها و … ، متنی را استخراج و به داخل سند متنی خود وارد کنیم. این کار زمان‌بر و خسته کننده است. علاوه بر این، اگر قرار باشد که این تنظیمات را برای انتشار یک کتاب دویست صفحه‌ای، مدنظر قرار دهید، زمان بسیار زیادی از ما تلف می‌شود. همچنین بعضی از متن‌ها، فارغ از یک سری استانداردها و ویژگی‌هایی هستند که توانایی نمایش صحیح قالب‌بندی‌های موردنظر ما باشند. برای این منظور از ویژگی درج متن تصادفی در MS Word استفاده می‌کنیم.

در این روش، فارغ از محتوی و پیام متن، در کوتاه‌ترین زمان، بدون نیاز به هیچ منبع یا واسط خارج، نرم‌افزار MS Word برای ما، متن تصادفی درج می‌کند. البته این متن‌ها هم چندان تصادفی نیست و اغلب از قسمت help خود برنامه، استخراج و درج می‌گردد. در زیر به چند نمونه از این دستورالعمل‌ها اشاره می‌گردد.

=rand()

بعد از تایپ این دستور و زدن کلید Enter، متنی شامل پنج پاراگراف برای شما درج می‌گردد. ضمن اینکه با مؤلفه‌هایی که داخل پرانتز این دستور قرار می‌گیرد، تسلط بیشتری بر میزان متن ایجاد شده داشته باشید. برای مثال:

=rand(2,1)

مؤلفه‌ی اول تعیین کننده‌ی تعداد پاراگراف‌ها (دو پاراگراف) و مؤلفه‌ی دوم، تعیین کننده تعداد جملات موجود در هر پاراگراف (یک جمله) می‌باشد.

=rand.old()

اگر شما از نسخه‌های قدیمی‌تر نرم‌افزار word، مثل نسخه‌های ۲۰۰۳، ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ استفاده می‌کنید؛ با تایپ و اجرای دستور بالا، جمله‌ی “The quick brown fox jumps over the lazy dog” پی در پی در پاراگراف‌ها تکرار می‌شود.

اما اگر از نسخه‌های جدیدتر نرم‌افزار word مثل ۲۰۱۳ و بالاتر استفاده می‌کنید و دوست دارید که پاراگراف‌های شما با این جمله پر شود، کافی است از دستور ()rand.old= استفاده کنید.

=lorem()

با تایپ و اجرای این دستور، متن lorem ipsum که یک متن کلاسیک و قدیمی است، تولید می‌شود.

این دستورالعمل، متنی برای شما ایجاد می‌کند که شامل تمام حروف الفبای انگلیسی است. گاهی نیاز است  تا قالب‌بندی خود را بر روی تک تک حروف، امتحان کنیم؛ این دستور، بهترین راهکار است.

درج متن تصادفی در MS Word

 

دیدگاهتان را بنویسید