سرصفحه (Header) در پایان نامه

سرصفحه (Header) در پایان نامه

سرصفحه (header) در حاشیه‌ی بالای صفحات ظاهر می‌شود و معمولاً شامل اطلاعاتی چون، شماره صفحه، نام نویسنده، تاریخ و … می‌باشد. در این مطلب قصد داریم پیرامون سرصفحه (Header) در پایان‌نامه نکاتی را خدمت شما تقدیم نماییم.

سرصفحه (Header) در پایان نامه

در سرصفحه‌ی (Header) بالا صفحه‌های فرد (صفحه‌های سمت چپ)، عنوان فصل در کناره‌ی سمت راست و شماره‌ی صفحه در کناره‌ی سمت چپ می‌آیند.

سرصفحه در پایان نامه

در سرصفحه‌ی بالای صفحه‌ی زوج، عنوان فصل در کناره‌ی سمت چپ و شماره‌ی صفحه در کناره‌ی سمت راست می‌آید.

سرصفحه در پایان نامه

باید یک خط جدا کننده‌ی متن از سرصفحه نیز در همه‌ی صفحه‌ی فرد و زوج (به جز صفحه‌ی به نام خدا، عنوان پایان‌نامه، شروع فهرست‌ها و فصل‌ها، و برگ‌های سفید و صفحه‌ی نخست پیوست‌ها) بیاید.

 

نحوه‌ی درج سرصفحه

برای این منظور، از سربرگ Insert و از قسمت Header & Footer، منوی کشویی Header را باز کرده و یکی از انواع سرصفحه‌های موجود را انتخاب و درج می‌کنیم.

ایجاد سرصفحه‌ی متفاوت برای صفحات زوج و فرد

چنان‌که اشاره شد سرصفحه‌ی صفحات زوج و فرد با هم متفاوت است. برای این منظور، هنگام درج سرصفحه، از سربرگ فرعی Design و از گروه Options گزینه‌ی Different Odd & Even Page را در حالت فعال (تیک آن را می‌گذاریم). به این ترتیب، سرصفحه‌ی صفحات زوج و فرد متفاوت از هم، ایجاد می‌شوند.

سرصفحه در پایان نامه

نحوه‌ی درج عنوان فصل و شماره صفحه در سرصفحه:

پایان‌نامه‌ها شامل فصل‌های متعدد و مختلفی هستند که طبیعتاً عنوان هر کدام از آن‌ها با دیگری متفاوت است. چنان‌که قبلاً گفته شد، در سرصفحه‌ی پایان نامه، هم باید عنوان هر فصل و هم باید شماره‌ی هر صفحه درج گردد.

برای این منظور، ابتدا لازم است که عنوان‌های به کار رفته در پایان نامه، قالب‌بندی و سبک‌بندی شده باشند. از آن جمله لازم است که عنوان فصل‌های مختلف پایان نامه، در یک سبک (style) قالب‌بندی شوند.

بعد از اینکه عنوان فصل‌ها در یک سبک مشخص، قالب‌بندی گردید، از سربرگ Insert، و از قسمت Header & Footer از منوی کشویی Header گزینه‌ی Edit Header را انتخاب می‌کنیم. به این ترتیب می‌توانیم سرصفحه‌ی ایجاد شده را ویرایش کنیم.

از سربرگ فرعی Design از قسمت Insert منوی کشویی Document info را باز کرده و گزینه‌ی Field را انتخاب می‌کنیم.

در پنجره‌ی Field، از قسمت Field name، گزینه‌ی StyleRef را انتخاب کرده و سپس از کادر کناری آن یعنی Style name، سبکی (style) که با آن عنوان فصل‌ها را قالب‌بندی نموده‌اید انتخاب کرده و در انتها گزینه‌ی Ok را انتخاب نماید.

به این ترتیب، در هر فصل از پایان نامه، به صورت خودکار، عنوان همان فصل در سرصفحه ظاهر می‌شود.

اما برای درج شماره صفحه نیز از مسیر:

Insert (tab) > Header & Footer > Page Number

یکی از انواع آن را انتخاب و درج نمود.

همچنین می‌توان، همان‌طور که در درج عنوان فصل‌ها در سرصفحه بیان گردید، پس از باز کردن پنجره‌ی Field، از قسمت Field name گزینه‌ی Page را انتخاب نمود و از کادر کناری آن یعنی Format، سبک و نوع شماره‌ی صفحه‌ی موردنظر خود را انتخاب و درج نمود. به این ترتیب، عنوان فصل‌ و شماره‌ی صفحه در قسمت سرصفحه نمایش داده می‌شوند.

سرصفحه در پایان نامه

صفحه‌ی عنوان فصل

در صفحه‌ی ابتدایی هر فصل که در آن صرفاً عنوان فصل ذکر می‌گردد، نباید شماره‌ی صفحه‌ی و همچنین سرصفحه‌ی آن، نمایش داده شود.

برای این منظور بعد از بخش‌بندی صفحات و بخش‌های مختلف پایان‌نامه از طریق Section Breakها، کافی است گزینه‌ی Different First Page در هنگام ایجاد سرصفحه، حالت انتخاب (تیک آن گذاشته شود) قرار بگیرد.

سرصفحه در پایان نامه

خط جدا کننده متن از سرصفحه

گفتیم که لازم است در قسمت سرصفحه، یک خط جدا کننده متن از سرصفحه نیز درج گردد. برای این منظور به شما پیشنهاد می‌کنم تا مقاله‌ی پیشین ما با عنوان “درج و حذف کردن خطوط افقی در Word” را در اینجا مطالعه بفرمایید. روش‌هایی که به شما می‌آموزد که چگونه در کوتاه‌ترین زمان انواع گوناگونی از خطوط افقی را درج نمایید.

روش دیگر برای ایجاد این خط جدا کننده استفاده از گزینه Shapes در سربرگ Insert است.

ابتدا از طریق double-click کردن به تنظیمات سرصفحه مراجعه می‌کنیم و سپس از سربرگ Insert و از قسمت Shapes، می‌توانیم انواع مختلفی از خطوط افقی را در سرصفحه رسم نماییم.

سرصفحه در پایان نامه

منابع:

  • معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم. (۱۳۹۶). معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری. دسترسی در ۱۴/۰۸/۱۳۹۷٫ https://rah.irandoc.ac.ir/fulltext.pdf.

دیدگاهتان را بنویسید