صفحه تقدیم در پایان نامه

صفحه تقدیم در پایان نامه

صفحه تقدیم در پایان نامه

یکی از اهداف ارائه پایان نامه، آشنایی دانشجویان گرامی با نحوه نگارش و تنظیم مطالب یک موضوع علمی است. برای ایجاد هماهنگی بین پایان نامه‌ها لازم است دانشجویان، نکاتی را در تهیه‌ی پایان نامه یا رساله خود رعایت نمایند. هر پایان نامه، دارای بخش‌های مختلفی می‌باشد که نکات مختص به خود را دارد. نگارش صفحه‌ی تقدیم در پایان نامه، دارای نکاتی می‌باشد که در این بخش به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

 

صفحه‌ی “تقدیم” یا (dedication):

هر پایان نامه ، حاصل چند سال تلاش پیگیر و پرزحمت است، لذا برای هر دانشجویی از ارجمندترین دستاوردهای ایام تحصیل است، لذا دانشجویان آن را به عزیزترین نزدیکان و کسان خود تقدیم و پیش  کش می‌کنند. . با این کار توجه خود را به آنان نشان می‌دهند و ارزش آن‌ها را پاس می‌داند.

این صفحه اختیاری است و اختصاص به ذکر نام فرد یا افرادی دارد که پایان نامه / رساله به ایشان تقدیم می‌شود. اگرچه متن این صفحه به سلیقه شخصی بستگی دارد، اما با توجه به شئونات ملی و فرهنگ اسلامی کشور باید متن آن مورد تأیید تحصیلات تکمیلی دانشگاه نیز باشد. اگر جمله‌های اهداء با زبان ادبی و هنری ، بیان شوند گیرایی بیشتری خواهند داشت.

صفحه‌ی تقدیم، معمولاً بعد از صفحه‌ی “تصویب نامه” و قبل از صفحه‌ی “سپاسگزاری” قرار می‌گیرد. این بخش از پایان نامه مانند دیگر صفحات ابتدایی پایان نامه، شماره‌گذاری نمی‌شود و حداکثر باید در یک صفحه تهیه گردد.

در زیر دو نمونه از متن‌های صفحه‌ی تقدیم در پایان نامه‌ها آورده می‌شود.

ا

ز استاد گرامیم جناب آقای دکتر ………………. بسیار سپاسگزارم چرا که بدون راهنمایی‌های ایشان تأمین این پایان نامه بسیار مشکل می‌نمود.

از سرکار خانم ………………… و به ویژه سرکار خانم …………….. به دلیل یاری‌ها و راهنمایی‌های بی چشمداشت ایشان که بسیاری از سختی‌ها را برایم آسان‌تر نمودند.

 

صفحه تقدیم در پایان نامهمنابع:

  • دستورالعمل تنظیم و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد / رساله دکتری، دانشگاه شهید بهشتی
  • دستورالعمل نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
  • دستورالعمل نحوه نگارش پایان نامه دوره کارشناسی ارشد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران ۱۳۹۳
  • http://www.iranresearches.ir/
  • http://hamrahsharif.org/

 

دیدگاهتان را بنویسید