فهرست مطالب در پاورپوینت

فهرست مطالب در پاورپوینت

هنگامی که تعداد اسلایدهای پاورپوینت شما زیاد باشد؛ دنبال راهی می‌گردید تا در میان انبوهی از اسلایدها، دسترسی سریع‌تر و راحت‌تری به اسلاید موردنظر خود داشته باشد؛ قابلیتی مثل فهرست مطالب (Table of Contents) در محیط word که با فشردن یک کلید، به مکان مطلب موردنظرتان منتقل می‌شوید. به همین منظور نیاز به ایجاد فهرست مطالب در پاورپوینت ضرورت می‌یابد.

فهرست مطالب در پاورپوینت

متأسفانه برای ایجاد فهرست مطالب در پاورپوینت، راهکاری که مانند محیط word برای ایجاد فهرست مطالب وجود دارد، پیش‌بینی نشده است. اما ما در اینجا با استفاده از قابلیت hyperlink روشی برای درج فهرست مطالب در پاورپوینت که قابلیت ارجاع به مطالب موجود در اسلایدها را داشته باشد، ارائه می‌دهیم.

ابتدا یک اسلاید از نوع Title and Content پیش از سایر اسلایدها ایجاد می‌کنیم.

در قسمت Title، عنوان “فهرست مطالب” را می‌نویسیم و در قسمت Content نیز عنوان مطالب و اسلایدهایی که می‌خواهیم در فهرست مطالب قرار گیرند به همراه شماره اسلاید متناظر هر کدام، می‌نویسیم.

اکنون، هر کدام از این عنوان‌ها را با کمک ماوس به حالت انتخاب (select) درآورده و از منوی Insert گزینه Hyperlink را می‌فشاریم. در پنجره‌ی Insert Hyperlink و از قسمت Link to، از میان چهار حالت موجود، گزینه Place in This Document را انتخاب می‌کنیم. در قسمت میانی پنجره‌ی Insert Hyperlink نیز فهرست اسلایدها و عناوین آنها به همراه شماره‌ی اسلایدها قابل مشاهده است. از قسمت Select a place in this document، اسلاید متناظر با عنوانی که select کرده‌ایم، انتخاب می‌کنیم. و در نهایت گزینه Ok را می‌زنیم. به این ترتیب، عنوانی که انتخاب شده بود به اسلاید متناظر با آن پیوند یافته است.

 

فهرست مطالب در پاورپوینت

این کار را برای تمامی عناوین موجود در فهرست مطالب تکرار کنیم.

همچنین در انتها می‌توانید رنگ، فونت، سایز و سایر ویژگی‌های ظاهری فهرست مطالب خود را با گزینه‌های موجود در سربرگ Home تغییر دهید.

پس از hyperlink کردن هر متن در پاورپوینت، رنگ آن به صورت پیش فرض به رنگ ابی درآمده و زیر آن خطی رسم می‌شود.

برای تغییر رنگ آنها، از مسیر زیر در سربرگ Design، پنجره‌ی Create New Theme Colors را باز کنید.

Design > Variants > Colors > Customize Colors

در پنجره‌ی باز شده می‌توانید از گزینه‌ی Hyperlink  برای تغییر رنگ اصلی هایپرلینک‌ها و از گزینه‌ی Followed Hyperlink برای تغییر رنگ هایپرلینک‌های کلیک شده، استفاده کنید. در نهایت برای اعمال تغییرات، گزینه Save را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید