قالب‌بندی یکباره فرمول‌های نوشته شده در محیط MathType

قالب‌بندی یکباره فرمول‌های نوشته شده در محیط MathType

امروزه استفاده از نرم‌افزار MathType با توجه به ابزارها، تطابق با سایر نرم‌افزارهای کاربردی مثل word، استفاده‌ی آسان و… متداول‌ترین نرم‌افزار برای درج و ویرایش فرمول‌های ریاضی، فیزیک و شیمی و…. است. شاید برای شما هم پیش آمده است که در داخل پایان‌نامه، مقاله و یا کتاب تألیفی خود، از این نرم‌افزار برای درج فرمول، در جای جای متن خود، استفاده کرده باشید. و در انتها تصمیم گرفته باشید که قالب‌بندی این فرمول‌های ایجاد شده در محیط MathType را عوض کنید؛ تنظماتی مثل رنگ، اندازه قلم، نوع قلم و… . در اینجا روشی برای قالب‌بندی یکباره فرمول‌های نوشته شده در محیط MathType شرح داده می‌شود.
در ابتدا لازم است یک فایل مرجع در MathType ایجاد و در محیط دلخواه ذخیره کنیم. برای این منظور به محیط MathType رفته و تمامی قالب‌بندی‌های دلخواه خواه (شامل اندازه‌ی قلم‌ها، نوع قلم‌ها، فاصله‌ی اجزاء فرمول، رنگ و…) را تنظی کنید. سپس از منوی Preferences و از قست Equation Preferences، گزینه Save to File را انتخاب کنید. در پنجره باز شده، نام و مسیر دلخواهی برای فایل مرجع خود انتخاب کرده و در نهایت گزینه save را بزنید. به این ترتیب فایل مرجع (Equation Preferences) خود را با تمام تنظیمات مدنظرتان ایجاد کرده‌اید.
حال به سراغ پایان‌نامه یا کتاب خود در محیط word می‌رویم. از سربرگ اختصاصی MathType گزینه‌ی Format Equation را انتخاب کنید. در پنجره‌ی باز شده، با استفاده از گزینه‌ی Browse از قست MathType Preferences file، فایل مرجع ایجاد شده را انتخاب نموده و با زدن OK منتظر اعمال قالب‌بندی یکباره فرمول‌های نوشته شده در محیط MathType خواهیم بود. و در انتها با نمایش پیام “The following equations were updated” موفقیت‌آمیز بودن فرآیند قالب‌بندی بر روی فرمول‌های نوشته شده در محیط MathType اعمال می‌شود.

قالب‌بندی یکباره فرمول‌های نوشته شده در محیط MathType قالب‌بندی یکباره فرمول‌های نوشته شده در محیط MathType

دیدگاهتان را بنویسید