نمودار متحرک

نمودار متحرک

بارها و بارها دیده‌اید که تلویزیون در گزارش‌های تصویری خود، روند افزیش شاخص بورس تهران، کاهش قیمت جهانی نفت، نوسانات نرخ دلار و حتی افزایش قیمت طلا را با نمودارهایی نشان می‌دهد که میله‌ها، ستون‌ها و نقطه‌های انها به صورت جداگانه به حرکت درمی‌آیند و با زیبایی وصف ناپذیری، بالا و پایین شدن قیمت‌ها را به مخاطب خود نشان می‌دهند. در این مقاله سعی داریم به شما نشان بدهیم که چگونه از همکاری مشترک Excel و PowerPoint می توان نمودار متحرک ساخت.

برای تهیه‌ی نمودارهای آماری، Excel و برای ارائه‌‌ی مطالب در سیمنارها PowerPoint، رایج‌ترین گزینه‌ بین کاربران هستند. همکاری مشترک این دو عضو خانواده‌ی Office منجر به خلق یک اثر هنری زیبا به نام «نمودار متحرک» می‌گردد.
برای این منظور، ابتدا نمودار آماری خود را در اکسل تهیه کنید و با استفاده از سربرگ‌های DESIGN و FORMAT نمودار خود را به طور دلخواه قالبندی کنید.
نمودار ایجاد شده را copy کنید و در اسلاید مورد نظر خود در پاورپوینت paste کنید. (البته می‌توانید به صورت مستقیم از قابلیت Add a Chart برای ایجاد نمودار در پاورپونیت نیز استفاده کنید).
از سربرگ ANIMATIONS با استفاده از Add Animation یکی از انواع متحرک‌سازی را به دلخواه انتخاب کنید
از قسمت Effect Option مشخص می‌کنیم که این متحرک‌سازی بر روی کدام بخش از نمودار ما اعمال شود. برای مثال از By Element in Category برای متحرک‌سازی جداگانه‌ و مستقل هر کدام از ستون‌های نمودار استفاده می‌شود.
تنظیمات موجود در قسمت Timing نیز شامل گزینه‌هایی است که به شما کمک می‌کند کنترل بیشتری بر روند این متحرک‌سازی داشته باشید. از گزینه‌ی Duration می‌توانید سرعت متحرک‌سازی را کم و زیاد کنید. همچنین اگر می‌خواهید که این متحرک‌سازی حالت جذاب‌تری داشته باشد از بین گزینه‌های start حالت After Previous را می‌توانید انتخاب کنید.
نمودار متحرک زیر که بر اساس گزارش‌های مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) تهیه شده است، میزان نفوذ شبکه‌های اجتماعی در بین کاربران ایرانی را با هم مقایسه کرده است. بر اساس این تحقیقات ۵۵% مردم ایران از تلگرام، ۲۴% از اینستاگرام و ۱۱% نیز از واتس اپ استفاده می‌کنند.

نمودار متحرک

دیدگاهتان را بنویسید